Forma kushtore e foljeve modale në gjermanisht (Konjunktiv II)

Foljet modale müssen, sollen, können, wollen, dürfen, mögen janë ndër foljet më të përdorura në gjuhën gjermane. Në mënyrën kushtore, Konjunktiv II, ato zakonisht nuk formohen me strukturën würde + Infinitiv, por kanë forma të veçanta.
Për shembull, nuk themi ich würde können, por ich könnte.
Format e foljeve modale në Konjunktiv II
- müssen → müsste – do të duhej
- sollen → sollte – do të duhej, do të ishte mirë
- können → könnte – do të mundej
- wollen → wollte – do të donte
- dürfen → dürfte – do të lejohej
- mögen → möchte – do të dëshironte
Zgjedhimi dhe shembujt
müssen → müsste
- ich müsste – do të duhej të
- du müsstest – do të duhej të
- er/sie/es müsste – atij/asaj do t’i duhej të
- wir müssten – do të duhej të
- ihr müsstet – do të duhej të
- sie/Sie müssten – atyre/Ju do t’ju duhej të
Shembuj:
- Ich müsste jetzt lernen. – Tani do të duhej të mësoja.
- Wir müssten früh aufstehen. – Do të duhej të ngriheshim herët.
können → könnte
- ich könnte – do të mundesha
- du könntest – do të mundeshe
- er/sie/es könnte – do të mundej
- wir könnten – do të mundeshim
- ihr könntet – do të mundeshit
- sie/Sie könnten – do të mundeshin/Ju do të mundeshit
Shembuj:
- Ich könnte dir helfen. – Do të mund të të ndihmoja.
- Könntest du das Fenster öffnen? – A do të mund ta hapje dritaren?
sollen → sollte
- ich sollte – do të duhej / do të ishte mirë
- du solltest – do të duhej për ty
- er/sie/es sollte – do të duhej për të
- wir sollten – do të duhej për ne
- ihr solltet – do të duhej për ju
- sie/Sie sollten – do të duhej për ata/Ju
Shembuj:
- Du solltest mehr schlafen. – Do të duhej të flije më shumë.
- Wir sollten pünktlich sein. – Do të duhej të ishim në kohë.
wollen → wollte
- ich wollte – do të doja
- du wolltest – do të doje
- er/sie/es wollte – do të donte
- wir wollten – do të donim
- ihr wolltet – do të donit
- sie/Sie wollten – do të donin/Ju do të donit
Shembuj:
- Ich wollte ein neues Handy. – Do të doja një telefon të ri.
- Wolltest du mitkommen? – A doje të vije me ne?
dürfen → dürfte
- ich dürfte – do të më lejohej
- du dürftest – do të të lejohej
- er/sie/es dürfte – do t’i lejohej
- wir dürften – do të na lejohej
- ihr dürftet – do t’ju lejohej
- sie/Sie dürften – do t’u lejohej/Ju do t’ju lejohej
Shembuj:
- Ich dürfte das nicht sagen. – Nuk do të duhej ta thosha këtë.
- Sie dürften hier nicht rauchen. – Nuk do të duhej të pinin duhan këtu.
mögen → möchte
Forma e Konjunktiv II e mögen është një formë e veçantë që përdoret shumë shpesh në vend të strukturës würde. Forma e njohur möchte përdoret për të shprehur një dëshirë në mënyrë të sjellshme.
- ich möchte – do të doja
- du möchtest – do të doje
- er/sie/es möchte – do të donte
- wir möchten – do të donim
- ihr möchtet – do të donit
- sie/Sie möchten – do të donin/Ju do të donit
Shembuj:
- Ich möchte einen Kaffee. – Do të doja një kafe.
- Wir möchten nach Italien fahren. – Do të donim të udhëtonim në Itali.
Gabime tipike
- Përdorimi i würde + Infinitiv me foljet modale
Gabim: Ich würde können helfen.
Saktë: Ich könnte helfen. - Vendosja e gabuar e foljes
Gabim: Ich müsste gehen nach Hause.
Saktë: Ich müsste nach Hause gehen. - Ngatërrimi i möchte me wollen
Ich will einen Kaffee. = Dua një kafe. Kjo tingëllon më e fortë dhe më e drejtpërdrejtë.
Ich möchte einen Kaffee. = Do të doja një kafe. Kjo është më e sjellshme dhe kushtore.
Përmbledhje
Foljet modale në Konjunktiv II përdorin forma të veçanta: müsste, sollte, könnte, wollte, dürfte, möchte.
- Nuk i formojmë me würde + Infinitiv.
- Ato përdoren shumë në jetën e përditshme për kërkesa të sjellshme, këshilla dhe shprehjen e dëshirave.
- Përvetësimi i këtyre formave është një nga temat më të rëndësishme të Konjunktiv II.
Hapat praktikë
- Mësoni përmendësh gjashtë format kryesore: müsste, sollte, könnte, wollte, dürfte, möchte.
- Formoni nga një fjali për secilën folje, duke përdorur situata të përditshme.
- Praktikoni pyetje të sjellshme, si Könntest du ...? dhe Ich möchte ....
- Kontrolloni që folja tjetër të vendoset në fund të fjalisë, si në Ich müsste nach Hause gehen.