Präteritum-i i foljeve modale në gjermanisht

Përditësuar: 2026-10-26
Präteritum-i i foljeve modale në gjermanisht

Foljet modale (müssen, sollen, können, wollen, dürfen, mögen) janë një nga bazat e fjalive në gjermanisht. Format e tyre në Präteritum përdoren shumë shpesh për të shprehur se çfarë duhej, mundej, dëshironte, donte ose lejohej të bënte dikush në të kaluarën.

Format Präteritum të foljeve modale

Zgjedhimi me shembuj

müssen → musste

Shembull:

können → konnte

Shembull:

sollen → sollte

Shembull:

wollen → wollte

Shembull:

dürfen → durfte

Shembull:

mögen → mochte

Shembull:

Struktura tipike e fjalisë

Edhe në të kaluarën, foljet modale funksionojnë si folje ndihmëse:

kryefjala + folja modale në Präteritum + folja kryesore në Infinitiv në fund të fjalisë

Shembuj:

Përmbledhje

Hapat praktikë

  1. Mësoni gjashtë format bazë: musste, sollte, konnte, wollte, durfte, mochte.
  2. Përsëritni zgjedhimin për të gjashtë vetat.
  3. Shkruani nga një fjali për secilën folje duke përdorur një veprim në Infinitiv.
  4. Lexoni fjalitë me zë dhe praktikoni pyetjet, si: Musstest du ...? ose Konntest du ...?

Udhëzues të ngjashëm

Mëso gjermanisht

CV-ja dhe letra e motivimit në gjermanisht: çfarë pritet në Austri

Në Austri, CV-ja dhe letra e motivimit krijojnë përshtypjen e parë shumë përpara intervistës. Ja si të ndërtoni dokumentet e aplikimit dhe çfarë të bashkëngjitni.

Mëso gjermanisht

Fjalor gjermanisht – Pjesët e kokës dhe të fytyrës (Der Kopf und das Gesicht)

Mësoni fjalët gjermane për pjesët e kokës dhe fytyrës. Fjalori përfshin nyjën, shumësin dhe shembuj praktikë në fjali.

Mëso gjermanisht

Fjalor gjermanisht – Pjesët e qafës dhe trungut (Der Hals und der Rumpf)

Ky fjalor përmbledh emërtimet gjermane për pjesët e qafës dhe trungut. Çdo fjalë shoqërohet me artikullin, shumësin dhe një fjali shembull.

Mëso gjermanisht

Fjalor gjermanisht: pjesët e këmbës (Das Bein und der Fuß)

Ky fjalor ju ndihmon të mësoni në gjermanisht pjesët e këmbës dhe të përdorni fjalët në fjali të thjeshta të përditshme.